Pre akútnych a urgentných pacientov máme voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktológia 23.12.2024 (Pondelok) 13:00

Urológia 23.12.2024 (Pondelok) 9:45

Neurológia 23.12.2024 (Pondelok) 9:15

Kolonoskopia 30.12.2024 (Pondelok) 13:00

Gastroskopia 28.12.2024 (Sobota) 10:30

Karcinóm prostaty

Na Slovensku je ročne diagnostikovaných viac ako 2 000 nových prípadov, čo radí tento typ rakoviny na tretie najčastejšie onkologické ochorenie u mužov. Na rozvoj ochorenia má vplyv dedičnosť, vyšší vek, ako aj vysoký podiel živočíšnych tukov v strave.  Šanca na vyliečenie karcinómu prostaty významne súvisí s včasným odhalením vznikajúcej rakoviny. V počiatkoch nemá rakovina prostaty žiadne zjavné príznaky, preto je dôležité absolvovať pravidelné preventívne prehliadky na urológii. Mužom vo veku nad 35 rokov odporúčame absolvovať preventívnu prehliadku raz za dva roky, pričom muži nad 50 rokov by mali svojho urológa navštíviť každý rok.

Aké sú príznaky a prejavy karcinómu prostaty

Pri začínajúcom ochorení sa karcinóm prostaty neprejavuje žiadnymi zjavnými symptómami. Tie nie sú zjavné ani v pokročilejšom štádiu.  Medzi príznaky, ktoré sa však objavujú aj pri karcinóme prostaty patrí potreba častého močenia, potreba častého močenia počas noci, neschopnosť sa riadne vymočiť, krv v moči alebo v spermiách. Môžu sa prejaviť aj problémy s erekciou alebo bolesť pri ejakulácii.

Najvýznamnejším ukazovateľom je zvýšená koncentrácia prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi. Vyššia koncentrácia PSA v krvi nasvedčuje tomu, že sa zväčšila priestupnosť stien prostaty následkom patologickej zmeny, napríklad práve karcinómu, ktorý takto možno vďaka vyšetreniu krvi odhaliť už v ranom štádiu.

Karcinóm prostaty metastázuje najčastejšie cez lymfatické uzliny, do kostí, pľúc, pečene, nervovej sústavy, a obličiek. Nezanedbávajte prevenciu a navštevujte pravidelne Vášho urológa.

Kedy navštíviť urológa

Urológa by ste mali preventívne navštevovať pravidelne, najlepšie raz ročne. Ak ste starší ako 50 rokov alebo sa karcinóm prostaty vyskytol vo vašej rodine, mali by ste prehliadky na urológii absolvovať každý rok. Preventívne vyšetrenie je bezbolestné a prebieha veľmi diskrétne.

Návštevu urológa určite neodkladajte v prípade, keď pozorujete zmeny vo frekvencii močenia a schopnosti udržať moč, cítite bolesť pri erekcii alebo ejakulácii alebo sa vo vašom moči či spermii objavuje krv.

Ako prebieha vyšetrenie

Pri podozrení na začínajúcu rakovinu prostaty je potrebné absolvovať vstupnú prehliadku na urológii. Tá pozostáva z rozhovoru s lekárom – amnézou, ultrazvukového vyšetrenia a odberu vzoriek krvi a moču pre laboratórny rozbor. Vzorky prejdú kompletnou laboratórnou analýzou, vrátane merania koncentrácie PSA. 

Ak potvrdí histologický rozbor prítomnosť vznikajúceho nádoru, dohodneme sa s vami na ďalšom postupe liečby. Pri nej veľmi záleží na stupni rozvoja karcinómu. Záleží nám na vašom zdraví, preto naši urológovia spolupracujú s najlepšími pracoviskami na liečbu karcinómu prostaty a po celú dobu liečby môžete zostať v ich starostlivosti.