Pozrieť sa do záchodu a spozorovať krv môže byť nepríjemné. Ihneď začnete premýšľať a obávať sa, že niečo asi nie je v poriadku. Často sa jedná o krvácanie z konečníka.
Krvácanie z konečníka je príznakom mnohých zdravotných ťažkostí, pričom prejavy sa môžu meniť od miernych, až po vážne stavy ako sú rakovina hrubého čreva a konečníka. Pri krvácaní z konečníka môžete vidieť krv niekoľkými spôsobmi – na toaletnom papieri, vo vode v záchodovej mise ako aj priamo v stolici. Táto krv môže mať tiež rôzne farby – od jasnočervenej cez tmavo gaštanovú až po čiernu. Farba krvi Vám môže naznačiť, odkiaľ krvácanie pochádza.
Jasnočervená krv v stolici zvyčajne signalizuje krvácanie, ktoré pochádza z konca hrubého čreva alebo z konečníka. Tmavočervená alebo gaštanová farba môže poukazovať, že krvácanie pochádza z hrubého alebo tenkého čreva. Tmavá až čierna stolica môže poukazovať na krvácanie v žalúdku, napríklad žalúdočné vredy.
Niekedy však krvácanie nie je viditeľné voľným okom a dá sa zistiť iba mikroskopom. Tento typ krvácania sa zisťuje iba laboratórnymi vyšetreniami.
Je krvácanie z konečníka vážne?
Krvácanie z konečníka netreba nikdy brať na ľahkú váhu. Aj keď častokrát je spôsobené hemoroidmi, jediný spôsob ako zistiť príčinu je absolvovať vyšetrenie. Niekedy je krv v stolici jediným znakom, že niečo nie je v poriadku. Existuje veľa pacientov, ktorí dlhodobo ignorovali krvácanie z konečníka, pretože si mysleli, že sa jedná o krvácajúce hemoroidy. Až neskôr sa u nich potvrdilo pokročilé štádium rakoviny hrubého čreva. Preto žiadny z príznakov nemôžeme brať na ľahkú váhu.
Príznaky, ktoré sprevádzajú krvácanie z konečníka
- pocit bolesti a / alebo tlaku v konečníku
- krv v stolici, spodnom prádle, na toaletnom papieri
- stolica červenej, gaštanovej alebo čiernej farby
- pocit točenia hlavy alebo závrat
- mdloby
- v závažných prípadoch môže krvácanie z konečníka viesť až k šoku
Okultné krvácanie
Niekedy môžete mať v stolici krv, ktorú nie je vidno. Nazýva sa okultné krvácanie. Môže byť príznakom krvácania v tráviacom trakte, ale tiež môže signalizovať vážnejší stav, ako napríklad zápalové ochorenie čriev, alebo rakovina. Okultné krvácanie sa zvyčajne potvrdí pri laboratórnych testoch, kde sa zisťuje prítomnosť krvi na malej vzorke stolice.
Hemoroidy
Hemoroidy sú zhustené krvné cievy v konečníku, ktoré sa upchávajú zvýšeným tlakom, podobne ako to býva pri kŕčových žilách na nohách. Hemoroidy poznáme vnútorné (vo vnútri konečníka) alebo vonkajšie (pod kožou okolo konečníka). Hemoroidy sú najbežnejšou príčinou malého krvácania z konečníka a zvyčajne nesúvisia s bolesťou. Krvácanie z hemoroidov je zvyčajne spojené s vyprázdňovaním alebo môžu tiež zafarbiť toaletný papier krvou. Presná príčina krvácania z hemoroidov nie je známa, zdá sa však, že často súvisí so zápchou, hnačkami, dlhodobým sedením alebo státím, obezitou, zdvíhaním ťažkých predmetov a tehotenstvom. S pribúdajúcim vekom sú hemoroidy tiež bežnejšie. Našťastie tento veľmi častý stav nevedie k rakovine.
Čo na krvácajúce hemoroidy?
Ak Vásuž trápia krvácajúce hemoroidy (ľudovo prezývané aj krvácajúca zlatá žila) liečba nemusí byť vždy invazívna. Mierne až stredne ťažké stavy sa väčšinou liečia masťami, krémami, liečivými tampónmi alebo čapíkmi. Výborným liekom je tiež úprava jedálnička zvýšením príjmu vlákniny a hydratáciou vodou, prípadne džúsmi, čo pomôže zjemniť stolicu pre ľahšie vylučovanie. Ak sa však stav nezlepší, prípadne sa zhorší, je potrebné lekárske ošetrenie na zmiernenie opuchov a nepohodlia.
Vnútorné krvácajúce hemoroidy sú ťažším sústom. U nás na klinike Proctocare po upresnení diagnózy je možné nastaviť špeciálnu liečbu, ktorá zahŕňa nasadenie elastickej ligatúry na krvácajúci hemoroid.
Liečba hemoroidov
Krvácajúce hemoroidy (krvácajúca zlatá žila) sú veľmi nepríjemný problém, ktorý je však možné vyriešiť. Odstránenie zlatej žily u nás na klinike v Bratislave prebieha prostredníctvom Barronovej ligatúry a rádiofrekvencie (laser). Pri liečbe hemoroidov prvého až tretieho stupňa sa odporúča liečba elastickou ligatúrou. Na našej klinike uprednostňujeme miniinvazívnu metódu, vďaka ktorej trvá zákrok len pár minút, je úplne bezbolestný a klient pociťuje úľavu okamžite po zákroku. Pacienti nie sú nútení ostať doma na PN, ale okamžite po zákroku sa môžu vrátiť do bežného života. Táto metóda sa nám osvedčila počas dlhých rokov praxe a o úspešnosti svedčia aj recenzie spokojných zákazníkov
Análna trhlina
Príčinou krvácania môže byť aj análna trhlina. Jedná sa o malú ranku priamo v análnom otvore. Análna trhlina môže vzniknúť počas vyprázdňovania tvrdej alebo veľkej stolice. Pacient počas vyprázdňovania cíti nepríjemnú bolesť ktoré môže byť sprevádzané krvácaním. Môže pociťovať neznesiteľné bolesti, ktoré vystreľujú do podbruška, semenníkov, močového mechúra. Preto je dané ťažkosti je nutné konzultovať s proktológom.
Análne trhliny sú veľmi časté u malých dojčiat, ale môžu postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Väčšina análnych trhlín je liečiteľných pomocou jednoduchých procedúr, ako je zvýšený príjem vlákniny alebo sedacie kúpele. Závažnejšie stavy s análnymi trhlinami však môžu potrebovať lieky alebo príležitostne chirurgický zákrok.
Liečba análnej trhliny
Ako platí pri každom ochorení, ani liečbu análnej trhliny netreba zanedbávať. Rýchle podchytenie v počiatočnom štádiu zabezpečí, aby sa problém nedostal do chronického štádia. Súčasťou nášho tímu je aj farmakológ, v spolupráci s ktorým dokážeme nastaviť liečbu análnej trhliny v Bratislave špeciálnymi lokálnymi rektálnymi liekmi. Tie spôsobujú relaxáciu zvierača, čo okamžite po aplikácii vedie k uvoľneniu spazmu zvierača a k naštartovaniu hojenia tkaniva.
Na základe našich skúseností a tisíckach liečených pacientov môžeme potvrdiť, že pri týchto kombináciách liekov zaručujeme až 90 % zahojenia všetkých análnych trhlín bez vedľajších účinkov a obmedzenia.