Pre akútnych a urgentných pacientov máme voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktológia 23.12.2024 (Pondelok) 13:00

Urológia 23.12.2024 (Pondelok) 9:45

Neurológia 23.12.2024 (Pondelok) 9:15

Kolonoskopia 30.12.2024 (Pondelok) 13:00

Gastroskopia 28.12.2024 (Sobota) 10:30

PSA – screening prostaty

PSA je prostatický špecifický antigén, ktorý sa tvorí len v prostatických žľazách. Úlohou PSA je skvapalnenie ejakulátu, preto je aj v ejakuláte jeho najvyššia koncentrácia. Jeho malá časť sa vylučuje do krvného riečišťa. Pri poškodení bunky, kedy sa rozpadne jej štruktúra, sa PSA dostáva vo zvýšenej miere do krvi. Pri rozpade prostatickej bunky, prostatickej žľazy sa dostáva vo zvýšenej miere do krvi a signalizuje nám možné poškodenie prostaty.

 

Zvýšená hodnota PSA

Zvýšená hodnota PSA sa zvyčajne vyskytuje pri zápaloch prostaty, zápaloch močovo-pohlavného systému, pri retencii moču, či rakovine prostaty. Hodnota PSA môže byť vyššia aj pri veľmi zväčšenej prostate, po ejakulácii / výrone semena /, po výraznom tlačení na stolicu, po masáži prostaty, po vyšetrení prostaty cez konečník alebo pri nadmernom bicyklovaní. Poznáme však veľa pomocných ukazovateľov, ktoré nám dopomôžu k presnejšiemu zisteniu príčiny zvýšenej hodnoty PSA. Poznáme napr. free PSA. Ide o tzv. voľné PSA. Veľmi dôležitý je pomer medzi free PSA a total PSA. Pokiaľ je pomer vyšší ako 0,25, potom je pravdepodobnosť prítomnosti rakoviny prostaty /CaP/nízka, pokiaľ je pomer nižší ako 0,25 a približuje sa k hodnote 0,10, pravdepodobnosť výskytu CaP stúpa.

Vyšetrenie PSA

Vyšetrenie PSA vykonávame v rámci urologickej preventívnej prehliadky. Normálna hodnota PSA sa pohybuje v rozmedzí 0-4 ng/ml. Ak je PSA vyššie, odporúča sa biopsia prostaty.

Objednajte sa na preventívnu urologickú prehliadku už teraz. Kontaktovať nás môžete telefonicky, mailom, alebo cez SMS správu.