Pre akútnych a urgentných pacientov máme voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktológia 23.12.2024 (Pondelok) 13:00

Urológia 23.12.2024 (Pondelok) 9:45

Neurológia 23.12.2024 (Pondelok) 9:15

Kolonoskopia 30.12.2024 (Pondelok) 13:00

Gastroskopia 28.12.2024 (Sobota) 10:30

Zápal obličiek

Zápal obličiek alebo pyelonefritídu si v chronickej forme ani nevšimnete, no v akútnej forme  je veľmi nepríjemný a má množstvo nepríjemných prejavov. Zápal spôsobujú baktérie, ktoré sa z oblasti konečníka dostanú cez močové cesty až do obličiek. Najčastejšie je pôvodcom baktéria E.coli.. Ak sa dostane do močových ciest a podarí sa jej rozmnožiť, spúšťa zápalové procesy. Živnou pôdou na množenie baktérií je najčastejšie moč, ktorý kvôli  obmedzeniu v močových cestách neopúšťa telo. Poruchy odtoku moču a následné zápaly môžu súvisieť so zníženou vyprázdňovacou funkciou močového mechúra, močovými kameňmi, nádorovými ochoreniami či tzv. podkovovitou obličkou, teda obličkami zrastenými do jedného útvaru.

Zápal obličiek sa obvykle prejavuje zvýšenou teplotou, bolestivým močením a nepríjemnou tupou bolesťou v spodnej časti chrbta. Sprievodným javom je zakalený moč, krv alebo hnis.  Urológa vyhľadajte okamžite, keď začnete pociťovať  slabšiu bolesť pri močení. Ak v moči spozorujete krv alebo hnis, situácia je o to vážnejšia. 

Neliečený zápal obličiek môže v krajnom prípade viesť k zlyhaniu obličiek alebo k chronickej obličkovej nedostatočnosti, ktorá pri postihnutí oboch obličiek vyžaduje náhradu funkcie obličiek dialýzou.

Zápal obličiek sa diagnostikuje na základe laboratórneho rozboru vzorky moču. V moči sa zisťuje prítomnosť baktérií, bielkoviny a bielych a červených krviniek. Mikrobologický rozbor ukáže, aké konkrétne baktérie spôsobili infekciu. Podľa pôvodcu infekcie sa nastaví vhodná antibiotická terapia. Antibiotiká je možné doplniť aj liekmi tíšiacimi bolesť, ktorá je pri akútnom zápale niekedy veľmi silná.

Najčastejšie otázky:

Čo by ste mali robiť, ak zbadáte krv v moči?

Krv v moči netreba rozhodne podceňovať. Môže byť spôsobená infekciami močových ciest, či kameňmi obličiek, močového mechúra alebo močovodu. U mužov môže krv pochádzať aj zo zväčšenej prostaty. Rovnako sa krvou v moči môže prejavovať rakovina močovej trubice, močového mechúra alebo obličiek. Ak ste zbadali krv v moči, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Aký je dôvod častého močenia?

Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Ak máte naliehavú potreba močiť, cítite bolesť alebo nepríjemný pocit v bruchu, môžete mať infekciu močových ciest, zväčšenú prostatu alebo kamene. Ak frekvencia močenia narúša váš životný štýl alebo je sprevádzaná inými príznakmi, ako je horúčka, bolesť chrbta alebo bokov, vracanie, triaška, zvýšená chuť do jedla alebo smäd, únava, krvavý alebo zakalený moč alebo výtok z penisu, je dôležité kontaktovať svojho lekára.

Prečo cítim pálenie počas močenia?

Pálenie po močení býva príznakom problému niekde v močových cestách. Ochorenie uretrálnej striktúry, prostatitída a obličkové kamene sú možnými príčinami tohto príznaku a všetky sú liečiteľné.

Aj problémy pretrvávajú niekoľko dní, odporúčame vyhľadať lekársku pomoc. 

Zdá sa vám, že máte slabý prúd moču?

Pomalý alebo slabý prúd moču sa môže vyskytnúť u ľudí oboch pohlaví. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov starších ako 50 rokov. Možnými príčinami pomalého toku moču môže byť rakovina prostaty alebo močového mechúra, upchatie akejkoľvek časti močového traktu (od obličiek cez močový mechúr až po močovú rúru), neurogénna dysfunkcia močového mechúra, časté infekcie močových ciest (UTI) a akékoľvek iné stavy, ktoré spôsobujú zjazvenie alebo poškodenie močového traktu.

Čo je to Uroflow test?

Uroflow je test prietoku moču, ktorý vypočíta rýchlosť vášho prietoku moču v priebehu času. To vám a vášmu urológovi pomôže pochopiť, ako dobre fungujú vaše dolné močové cesty a určiť, či nedošlo k upchatiu moču. Tento test prebieha močením do lievika, ktorý má merací prístroj, ktorý vypočíta množstvo moču, rýchlosť prúdenia moču a čas, ktorý uplynie do ukončenia močenia.

Po vyšetrení a akýchkoľvek potrebných testoch vám váš urológ môže pomôcť identifikovať lieky alebo zmeny životného štýlu, ktoré vám môžu pomôcť s prietokom moču.

 

Čo by ste mali robiť, ak vidíte hnis v moči?

Zakalený hnis – tzv. pyúria môže spôsobiť, že moč bude vyzerať zakalený alebo ako keby obsahoval hnis. Najčastejšie je to spôsobené UTI (infekcia močových ciest), čo predstavuje infekciu v akejkoľvek oblasti močového systému vrátane obličiek, močovodov, močovej trubice alebo močového mechúra. Sterilná pyúria je najčastejšie spôsobená sexuálne prenosnými infekciami (STI).